Blog


Ako je to s poskytovaním hypoték na vybrané typy nehnuteľností?
reakcie (0)
Účel poskytovania hypoték je jasný. Hypotekárnym úverom (ak sa nejedná o bezúčelovú hypotéku) sa dajú financovať nehnuteľnosti určené na bývanie, resp. výstavba takýchto nehnuteľností. Pri niektorých typoch nehnuteľností je však schválenie hypotéky o niečo ťažšie, prípadne sa žiadateľovi získať peniaze vôbec nepodarí.
Ceny bývania v SR si udržiavajú vyšší rast
reakcie (0)
Zdražovanie bytov a domov na slovenskom realitnom trhu nepoľavuje. Podľa najnovšie zverejnených čísel sa ceny nehnuteľností na bývanie naďalej zvyšujú vo vysokom tempe. Rast zaznamenávajú novostavby aj staršie nehnuteľnosti. O ďalšom náraste cien bývania informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).
5 prípadov, kedy vám hypotéku zamietnu
reakcie (0)
Každá žiadosť o hypotéku je posudzovaná individuálne. Možnosť získať úver tak majú aj žiadatelia, ktorých šanca na schválenie žiadosti je celkom nízka. V týchto 5 prípadoch však na hypotéku úplne zabudnite. Banka by totiž musela spraviť príliš veľký ústupok či dokonca porušiť svoju metodiku, aby vám peniaze požičala. 1.
Bratislavský magistrát zverejnil nové dáta a mapy o obyvateľstve v meste
reakcie (0)
Detailné informácie o počte obyvateľov, hustota zaľudnenia v jednotlivých lokalitách či štruktúra obyvateľstva vo vybraných mestských častiach. Nielen to prinášajú nové dáta obohatené prehľadnými mapami, s ktorými prichádza Magistrát hlavného mesta. Nové dáta a s nimi spojené mapy majú za úlohu skvalitnenie služieb (nielen) pre obyvateľov Bratislavy.
Ako sa vyhnúť nedoplatkom za bývanie?
reakcie (0)
Refinancujte! Mesačné náklady vám pomôže znížiť hypotéka za 1 % ročne. Čakanie na ročné vyúčtovanie preddavkových platieb býva sprevádzané obavami z prípadnej výšky nedoplatku. Neželané výdavky, ktoré vedia urobiť poriadny škrt v rodinnom rozpočte potrápia takmer každého z nás.
Bratislava investuje milióny eur do verejných priestorov
reakcie (0)
Obyvatelia hlavného mesta sa môžu tešiť na krajšie a modernejšie verejné priestory. Po včerajšom rokovaní mestského zastupiteľstva je totiž známy nový rozpočet mesta, ktorý ráta s investíciami do modernizácie vo výške niekoľkých miliónov eur. Mesto sa chce pustiť do veľkých investícií vďaka vyšším príjmom.
Ceny bývania v EÚ stúpli od roku 2007 takmer o pätinu
reakcie (0)
Európsky trh s bývaním má za sebou poriadne turbulentnú a dynamickú dekádu. Kým v jej prvej polovici ceny bytov a domov aj v dôsledku dopadov stále doznievajúcej krízy striedavo stúpali a klesali, v druhej skoro nepretržite rástli. Od roku 2007 si tak zapísali nárast takmer o pätinu zo svojej hodnoty.
Výdavky na bývanie budú v roku 2020 rásť
reakcie (0)
Už na začiatku roka sa dalo čakať, že výdavky na bývanie budú v najbližších mesiacoch rásť. A ako čas plynie, tieto prognózy sa začínajú napĺňať. Za zvýšené ceny sa podpísalo niekoľko faktorov, o ktorých si v krátkosti povieme viac. Ak vás zaujíma, kde navyše pôjdu vaše peniaze, toto je niekoľko príkladov rastu výdavkov na bývanie.
Čo má na svedomí rekordný nárast cien bytov ?
reakcie (0)
Viete v akých cenových reláciách sa pohybujú nehnuteľnosti tento rok? Cena nehnuteľností sa odvíja od rôznych faktorov a podľa toho aj klesá, či stúpa. Ak vás zaujíma, či ceny nehnuteľností klesali, rástli alebo stagnovali, pokračujte v čítaní ďalej, pretože sa spoločne na to v krátkosti pozrieme.
Stavebné sporenie v roku 2020: Viete, aké zmeny v ňom nastanú?
reakcie (0)
Ministerstvo financií SR ponechalo výšku štátnej prémie na stavebnom sporení na 2,5 % zo sumy ročných vkladov. Maximálna nominálna výška štátnej prémie pre rok 2020 je 70 eur. Je teda rovnaká ako v roku 2019. Nemení sa ani suma vkladov potrebná na získanie maximálnej štátnej prémie. Výška vkladu bude 2 800 eur.
Daňový bonus na zaplatené úroky v roku 2020
reakcie (0)
Máme tu obdobie ročného zúčtovania za rok 2019. Daňovník ak má hypotekárny úver na bývanie, môže si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky vypočítané z výšky poskytnutého úveru na základe jednej zmluvy o úvere na bývanie, najviac zo sumy 50 000 eur na jednu tuzemskú nehnuteľnosť určenú na bývanie.
Eurovea 2 má právoplatné stavebné povolenie, v Bratislave postavia prvý slovenský mrakodrap.
reakcie (0)
Dokončenie rozšírenia nákupného centra Eurovea je plánované do konca roka 2022. Projekt Eurovea 2 má právoplatné stavebné povolenie, ktoré zahŕňa rozšírenie nákupného centra Eurovea, prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, rezidencie Riverside, administratívne budovy Pribinova X a Pribinova Y i podzemné garáže.
Zmeny v hypotékach a úveroch od 1.1.2020
reakcie (0)
Získať hypotekárny alebo spotrebný bude opäť o niečo náročnejšie. Národná banka Slovenska zavádza nové opatrenie. Centrálna banka sa snaží dlhodobo regulovať hypotekárny trh na Slovensku. Obmedzenia týkajúce sa maximálnej výšky úveru v pomere k hodnote založenej nehnuteľnosti (tzv. parameter LTV) a vo vzťahu k ročnému čistému príjmu žiadateľa (tzv.
Veľa Slovákov býva v "preľudnených“ bytoch.
reakcie (0)
Nedostupnosť nájomného bývania na Slovensku má za následok, že tu nadpriemerne veľa ľudí žije v "preľudnených“ bytoch. Upozornila na to najnovšia správa UniCredit Bank, ktorá sa opierala o údaje Európskeho štatistického úradu (Eurostatu).
Poisťovne radia: Ako si vybrať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti ?
reakcie (0)
Pred čím vás chráni poistenie nehnuteľnosti a pred čím poistenie domácnosti? Čo ak bývate v rizikovej oblasti? Na tieto aj iné otázky odpovedajú poisťovne. 1. Aké poistenie nehnuteľnosti a domácnosti ponúkate? Aké kritériá treba zvážiť pri výbere poistenia? 2.
Realitný trh v roku 2020 – aké budú ceny nehnuteľností ?
reakcie (0)
V minulom roku 2019 sa ceny nehnuteľností opäť zvyšovali pomerne vysokým tempom. Situácia sa však výrazne zmenila na trhu hypoték, kedy Národná Banka Slovenska výrazne sprísnila podmienky hypoték. A tak aktuálne platí, že väčšie nehnuteľnosti či nehnuteľnosti v lepších lokalitách si môžu dovoliť iba osoby s nadpriemerným príjmom.
Prísnejšie poskytovanie úverov: Kto môže na hypotéku rovno zabudnúť?
reakcie (0)
BRATISLAVA (február) - Národná banka Slovenska za posledné mesiace prijala viacero opatrení, aby sa spomalilo zadlžovanie slovenských domácností. Naša krajina totiž atakuje popredné miesta v rebríčku zadlženia v Európskej únii. Aké opatrenia prišli do platnosti tento rok a kto na hypotekárny úver môže rovno zabudnúť, sme sa opýtali Mateja Goleja z Gepard Finance.
Ako rástol objem úverov na bývanie v roku 2019
reakcie (0)
Financovanie nehnuteľností prostredníctvom peňazí z banky je stále v kurze. Dopyt po úveroch na bývanie tak neklesal ani vlani, práve naopak. Podľa najnovších údajov NBS mal objem týchto úverov stúpajúcu tendenciu, a to počas celého roka. Dlhodobé zlacňovanie úverov na bývanie, ktoré v niekoľkých fázach prebehlo aj v roku 2019, nemohlo dopadnúť inak.
Zlacňovanie hypoték pokračuje, na trhu je úrok 0,5 %
reakcie (0)
Prognózy pre úvodnú polovicu tohto roka sa zatiaľ napĺňajú. Analytici predpovedali, že banky postupne pristúpia k ďalšiemu zlacňovaniu hypotekárnych úverov. Výsledkom je nové úrokové minimum, ktoré bolo stanovené na 0,5 %. S doposiaľ najnižším úrokom na hypotekárnom trhu prišla tesne pred koncom januára Poštová banka.
Podľa Eurostatu žije v prenájme necelých 10 % Slovákov
reakcie (0)
Stále patríme k štátom s jedným z najvyšších podielov ľudí žijúcich vo vlastnom byte či dome. Aspoň tak to vyplýva z posledne zverejnených štatistík Eurostatu. Štatistiky iných inštitúcií zároveň objasňujú, že dôvodom je málo nájomných bytov aj vysoký podiel ľudí žijúcich v „mama hoteli“, kvôli čomu býva v prenájmoch len necelých 10 % Slovákov.
Priemerná cena bytov v krajských mestách za m² vlani vzrástla o vyše 11 %
reakcie (0)
Prvé štatistiky z bytového trhu za rok 2019 sú na svete. V druhej polovici januára s nimi prišla Realitná únia SR, ktorá predstavila ďalšie vydanie Realitného barometra. Ten už tradične sleduje najnovší vývoj cien bytov v krajských mestách aj ich priemernú cenu za m². Tá zaznamenala v roku 2019 ďalší dobrý výsledok s dvojciferným tempom nárastu.
Kedy je byt zrekonštruovaný ?
reakcie (0)
Kupujúci sa často zhodujú, že samotný proces kúpy bol na míle vzdialený od ich prvotných predstáv. Zaskočení bývajú najmä tí, ktorí kupujú prvýkrát. Musia sa povinne oboznámiť s anomáliami slovenského realitného trhu.
Na čo si dať pozor pri kúpe novostavby rodinného domu.
reakcie (0)
Na ktoré veci sa treba zamerať? V súčasnosti sa množia projekty doslova zo dňa na deň. Vzhľadom na optimistické predikcie a znížené úrokové sadzby sa dostávame opätovne do situácie, kedy sa stavia, kde sa dá, čo sa dá a ako sa dá. Žiaľ, niekedy sa do stavania domov púšťajú aj firmy, ktoré nemajú dostatočné skúsenosti a ich motivácia je čisto ekonomická.
Ako dlho trvá predaj bytu, domu, pozemku ?
reakcie (0)
Druhou najčastejšou otázkou predávajúcich je, ako dlho trvá proces predaja nehnuteľnosti (tá prvá otázka smeruje k cene nehnuteľnosti). Keďže v mnohých prípadoch treba kúpu novej nehnuteľnosti naviazať na predaj starej, uskutočnili sme v Slovenskej realitnej akadémii medzi občanmi a aktívnymi realitnými sprostredkovateľmi prieskum.
Komerčné nehnuteľnosti
reakcie (0)
Jednou z možností, ako investovať a zhodnotiť svoje peniaze, sú komerčné nehnuteľnosti generujúce príjem. Môže ísť o historické budovy určené na komerčné účely, kancelárske budovy, sklady alebo obchodné priestory. 1. Historické budovy určené na komerčné účely Ide prevažne o budovy v historických jadrách miest.
Čo je apartmán a čo byt - reality prakticky
reakcie (0)
Čo raz viac a viac sa do našej bežnej reči dostávajú cudzie slová, ktorých význam býva často nejednoznačný. Poviete si, je tam toho. Nuž, v niektorých prípadoch by ste snáď mohli mávnuť rukou. Toto mávnutie by sa vám ale vždy nemuselo vyplatiť.
Kúpa nehnuteľnosti s ťarchou v liste vlastníctva.
reakcie (0)
Po úspešnom výbere nehnuteľnosti treba pristúpiť k prevereniu nehnuteľnosti. V záujme právnej istoty a stability v právnych vzťahoch je korektné, aby kupujúci bol informovaný o právnom stave nehnuteľnosti.
Mnohým domácnostiam tento rok vzrastú výdavky na bývanie.
reakcie (0)
Už pred začiatkom januára bolo jasné, že bývanie nás bude v roku 2020 stáť o niečo viac. Dôvodov je niekoľko. So zvyšovaním niektorých položiek spojených s bývaním prišiel naraz štát aj mestá. Výsledkom sú rastúce výdavky, ktoré v tomto roku pocítia mnohé slovenské domácnosti.
Rezidenčná nehnuteľnosť ako investičná príležitosť.
reakcie (0)
Nehnuteľnosť je pri zhodnotení peňažných prostriedkov alternatívou voči tradičným finančným nástrojom alebo iným druhom investícií. Pri investovaní do nehnuteľnosti môžeme očakávať výnos z dvoch zdrojov alebo ich kombinácie: Z rozdielu kúpnej a predajnej ceny. Takouto formou môžeme do nehnuteľnosti investovať aj krátkodobo.
Ako určiť cenu nehnuteľnosti ?
reakcie (1)
Správne určenie ceny nehnuteľnosti nie je síce jednoduchá záležitosť, ale má pritom výrazný vplyv na úspech pri predaji. Neexistuje žiadna metóda, ktorá by presne stanovila predajnú cenu. Štatistiky potvrdzujú, že ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti napokon predajú, sú približne o 3 až 6 % nižšie ako ceny, za ktoré sa inzerujú.
Niektoré mestá zvyšujú daň z nehnuteľnosti a zavádzajú poplatok za rozvoj.
reakcie (0)
Vyššia daň z nehnuteľnosti či nový mestský poplatok za rozvoj, alebo rovno oboje naraz. Výstavba, resp. vlastníctvo nehnuteľnosti bude vo viacerých mestách od 1. januára opäť o niečo drahšou záležitosťou. O zvyšovaní dane z nehnuteľnosti, resp. zavádzaní nového poplatku za rozvoj sa v poslednom období uvažovalo vo viacerých slovenských mestách.
Objem úverov na bývanie prekročil 30 mld. €
reakcie (0)
Z úverového trhu prichádzajú ďalšie vysoké čísla. Tentoraz sa jedná o celkový mesačný objem úverov na bývanie, ktorý podľa najnovších údajov za mesiac november prekročil 30-miliardovú hranicu. Podľa údajov zverejňovaných Národnou bankou Slovenska (NBS) patrí novembrový objem na úrovni 30,1 mld. € k najvyšším za predošlý rok.
Reality pred 30 rokmi a dnes.... 30 otázok o bývaní – vtedy a dnes
reakcie (0)
1. Ako bývali Slováci v časoch Nežnej revolúcie? Väčšina ľudí žila v panelákoch. Tie sa stavali často v priemyselných oblastiach na okraji miest. Vďaka svojej rýchlosti a jednoduchosti bola panelová výstavba u nás v druhej polovici dvadsiateho storočia najpoužívanejšou technológiou na výstavbu bytov.
Ako sa čerpá hypotéka pri kúpe bytu z papiera ?
reakcie (0)
Čerpanie hypotéky pri financovaní kúpy bytu môže mať rôznu formu. Uvoľnenie peňazí zo strany banky prebieha inak pri kúpe už hotových dokončených bytov a inak pri kúpe tých rozostavaných, resp. bytov z papiera. Práve financovanie druhej zo skupín bytov vyvoláva medzi žiadateľmi viaceré otázniky.
Priemerná cena prenájmov v Bratislave atakuje 800 €
reakcie (0)
Štatistiky zo záveru predošlého roka zatiaľ známe nie sú, takže pri hodnotení vývoja na bratislavskom trhu s prenájmami sa vychádza z výsledkov za 3. kvartál 2019. V tom sa priemerná cena prenájmov v hlavnom meste priebežne pohybovala pod hranicou 800 €. Vo vývoji cien prenájmov za uvedené obdobie nedošlo k žiadnym prekvapeniam.
10 čísel zo slovenského bytového trhu za rok 2019
reakcie (0)
Na realitnom trhu sa ešte stále rekapituluje. V rámci sumárov za rok 2019 sa do centra pozornosti dostáva viacero čísel, ktoré výrazne ovplyvnili jeho vývoj v minulom roku. 10 z nich, ktoré sa radia do širšieho zoznamu najzásadnejších míľnikov, sme vybrali aj my. 1.
Objem investícií do európskych realít klesá.
reakcie (0)
Európsky realitný trh ťahá v posledných mesiacoch za kratší koniec. Potvrdili to aj nové údaje hodnotiace celkový objem investícií do tunajších nehnuteľností. Ten síce dosahuje stále vysoké čísla, no v porovnaní s minulým rokom sa jedná o citeľný pokles. Predpovede analytikov sa napĺňajú takmer do bodky.
Najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti...
reakcie (0)
Veľká väčšina ľudí predáva dom alebo byt len raz alebo dvakrát za život, preto je pochopiteľné, že s tým nemá veľa skúseností. Z toho vyplýva aj množstvo chýb a omylov, ktorých sa pri predaji dopúšťajú. Prezradíme vám, ktoré sa podľa skúseností odborníkov vyskytujú najčastejšie. 1.
Zdajú sa vám nehnuteľnosti pridrahé? Máte smolu, ceny určuje trh!
reakcie (0)
Za posledné obdobie sledujeme veľmi obmedzenú ponuku nehnuteľností na predaj. Záujem o kúpu nehnuteľností je zo strany kupujúcich vysoký, na strane ponuky však badáme veľký nedostatok! Toto je trh predávajúcich. Na byt v dobrej a vyhľadávanej lokalite pripadá viac ako 10 záujemcov, čo hovorí o nadpriemernom dopyte.
Nevýhody súkromnej inzercie alebo prečo sa obrátiť na makléra?
reakcie (0)
Pri predaji nehnuteľnosti treba dobre zvážiť všetky formy predaja, ktoré realitný trh ponúka. Buď sa dohodnete s vybranou realitnou kanceláriou alebo si zabezpečíte všetko sami. Ak sa rozhodnete predávať nehnuteľnosť na vlastnú päsť, tak sa nevyhnete zaradeniu svojho inzerátu do súkromnej inzercie na realitných portáloch.
DAŇOVÉ PRIZNANIE: Predali ste nehnuteľnosť so ziskom? Aké výdavky si môžete uplatniť?
reakcie (0)
Marec je obdobím daňových priznaní a týmto povinnostiam sa nevyhnú ani tí, ktorí nehnuteľnosti prenajímajú, po prípade nehnuteľnosť v minulom roku predali.
Máme tu január - nezabudnite podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.
reakcie (0)
Do konca januára treba podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Týka sa vás to, ak ste v predchádzajúcom roku 2018 kúpili, predali nehnuteľnosť, po prípade u vás nastali zmeny v liste vlastníctva.
7 spôsobov ako zvýšiť cenu bytu
reakcie (0)
Aj keď sa trhová hodnota bytu pohybuje na istej cenovej hladine, neznamená to, že už nemôže byť vyššia. Samozrejme, že pribúdaním rokov sú nehnuteľnosti čoraz viac opotrebované a väčšinou aj poškodené, čím ich cena postupne klesá, no stále existujú nejaké spôsoby ako ju ešte o niečo dvihnúť, veď skúste posúdiť sami.
Bratislavské byty sú v pomere k platom najmenej dostupné v Európe
reakcie (0)
Nižšie ceny bytov ešte nemusia znamenať vyššiu dostupnosť. Znie to paradoxne, no na bratislavskom realitnom trhu sa s touto situáciou stretávame už roky. Ceny bytových priestorov v našom hlavnom meste sú síce porovnateľne nižšie ako v iných európskych krajinách, no kupujúci si ich dostupnosť užívajú omnoho menej.
Bratislavský bytový trh zaznamenal ďalší rekordný predaj novostavieb
reakcie (0)
Úspešné obdobie na bratislavskom bytovom trhu pokračuje naďalej. Posledné štatistiky potvrdili, že počas prvého tohtoročného kvartálu sa opäť predal rekordný počet bytov, pričom ide o najlepšie čísla za niekoľko rokov. Čísla ovládli hlavne novostavby, ktoré zaznamenali najlepší štvrťrok od roku 2008.
Byty v druhom kvartáli zdražovali, no tempo rastu spomaľuje
reakcie (0)
Pred začiatkom druhého tohtoročného kvartálu si mnohí realitní experti kládli otázky spojené s vývojom cien na bytovom trhu. Väčšina z nich sa zhodla na tom, že ceny budú naďalej rásť, no tempo zdražovania sa trochu spomalí. Tieto prognózy sa po zverejnení štatistík za druhý štvrťrok nakoniec ukázali ako správne a vyšli takmer do bodky.
Kupujte za primeranú cenu
reakcie (0)
Prečo by ste mali pri kúpe preplácať a utrácať peniaze naviac za niečo, čo reálne ani nedostanete? Obzvlášť pri zaobstarávaní nehnuteľnosti, kde sa investície pohybujú v tisíckach eur a neprimerane vysoká cena Vás môže pripraviť o peniaze navyše, je vhodné využiť všetky dostupné spôsoby, vďaka ktorým budete platiť primeranú sumu.
Najdrahšie byty na prenájom nájdeme stále v bratislavskom Starom Meste
reakcie (0)
Napriek tomu, že patríme ku krajinám, kde vlastníctvo nehnuteľnosti zohráva kľúčovú úlohu, podiel ľudí žijúcich v prenájme neustále stúpa. Podľa posledných prieskumov ide približne o sedminu Slovákov, z ktorých prevažná časť obýva bratislavské Staré Mesto. A to napriek tomu, že práve táto lokalita je miestom s najdrahšími bytmi na Slovensku.
Novinky z bytového trhu v Bratislave - ponuka rástla, predaj spomalil
reakcie (0)
Na výsledky štatistík hodnotiacich vývoj na bratislavskom bytovom trhu za celý druhý kvartál čakali mnohí. Po skvelom úvodnom štvrťroku sa totiž netrpezlivo očakávalo, či bude miestny trh rásť aj v ďalších troch mesiacoch. Odpoveď na tieto otázky priniesla spoločnosť Bencont Investments, ktorá už tradične preskúmala aktuálny vývoj.
Odborníci predpovedajú pre rok 2017 ďalší rast ponuky bytov
reakcie (0)
Čím viac bytov sa predá, tým viac novostavieb pribudne. Rastúci dopyt totiž tlačí nahor aj ponuku, ktorá môže byť vďaka vyššiemu záujmu kupujúcich ešte pestrejšia. Takáto situácia aktuálne prebieha aj na slovenskom realitnom trhu, kde sa odhady tohtoročnej ponuky bytov spájajú s ďalším niekoľkopercentným rastom.
Rozdiely v cenách novostavieb a starších bytov sa rátajú v desaťtisícoch
reakcie (0)
Cena sa pri výbere bytu stáva vždy jedným z kľúčových faktorov. Práve od nej závisí, aký byt si zaobstaráme a či uprednostníme novostavbu alebo nám postačí starší objekt. Rozdiely medzi nimi sú čoraz priepastnejšie a v niektorých lokalitách nás novostavba vyjde poriadny balík peňazí.
Skoro polovica kupujúcich v Bratislave hľadá byt do 100 000€
reakcie (0)
S rastúcim dopytom po bratislavských bytoch zo strany záujemcov stúpajú aj ich ceny. Podiel tých, ktorí sa snažia zaplatiť za nové bývanie maximálne do 100 000€, sa však nemení skoro vôbec. Naďalej totiž tvorí takmer polovičný podiel všetkých kupujúcich, ktorí si zaobstarali alebo v najbližšom čase plánujú zaobstarať byt v hlavnom meste.
Realitný trh 2015 v skratke
reakcie (0)
K záveru sa blíži ďalší rok, ktorý bol opäť zaujímavý a priniesol niekoľko významných udalostí. Zopár z nich sa týkalo aj vývoja na realitnom trhu, ktorý má za sebou viacero prelomových momentov. Tie neprispeli len k zmenám v aktuálnom dianí, ale podstatnou mierou ovplyvnili jeho ďalšie smerovanie.
Cenné rady k zvládnutiu kúpy nehnuteľnosti
reakcie (1)
S príchodom nového roka sa naskytá príležitosť zdolať nové výzvy a jednou z nich môže byť investícia do nejakej nehnuteľnosti. Je jedno, či ide o byt, rodinný dom alebo nejaký iný objekt, vždy sa jedná o veľký krok.
Byty z papiera sa predávajú vo veľkom
reakcie (0)
Mnohým kupujúcim sa stane, že pri hľadaní vhodného bytového priestoru im ponuka novostavieb alebo starších bytov nevyhovuje. Problémom môže byť cena, lokalita alebo samotné parametre bytu, ktoré nespĺňajú individuálne očakávania daného záujemcu.
Viac ako desatina bratislavských kancelárií voľná
reakcie (0)
Slovenským centrom kancelárskeho trhu je pochopiteľne Bratislava, ktorá dominuje celému realitnému sektoru. Vzhľadom na najväčšie obchodné a podnikateľské možnosti v krajine sa tu nachádza aj najviac kancelárií. Medzi nimi však nájdeme dosť voľných priestorov, ktoré zívajú prázdnotou a oslabujú tak celkový priemer obsadenosti v meste.
Byty z papiera sa predávajú vo veľkom
reakcie (0)
Mnohým kupujúcim sa stane, že pri hľadaní vhodného bytového priestoru im ponuka novostavieb alebo starších bytov nevyhovuje. Problémom môže byť cena, lokalita alebo samotné parametre bytu, ktoré nespĺňajú individuálne očakávania daného záujemcu.
Bývanie v Európskej únií zdražuje
reakcie (0)
Jedným z najlepších ukazovateľov, na základe ktorého môžeme hovoriť o postupnom oživovaní trhu, je nepochybne nárast cien nehnuteľností na bývanie. Ak ceny rodinných domov a bytov stúpajú, potom je realitný trh na najlepšej ceste za pozitívnym vývojom, ktorý pomôže celému sektoru.
Bratislavčania uprednostňujú lokalitu pred cenou
reakcie (0)
Rozhodnutie vedúce ku kúpe nehnuteľnosti patrí k tým najväčším, ktoré môžeme počas života vykonať. Aj preto je prirodzené, že na takýto krok sa chceme dôkladne pripraviť a s tým súvisí aj zohľadnenie viacerých faktorov spojených s výberom objektu.
Viete ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku ?
reakcie (4)
Susedné Rakúsko je pre mnohých Slovákov lákavou krajinou a mnohí tu buď pracujú alebo študujú, až sa rozhodnú ostať tu natrvalo. Ešte viac prípadov súvisí s ľuďmi, ktorí pravidelne dochádzajú do Bratislavy, no za trvalý pobyt chcú mať niektorú z rakúskych pohraničných lokalít.
O rozhodnutí investovať do nehnuteľnosti rozhoduje originalita
reakcie (0)
V dnešnej dobe je málo nehnuteľností, ktoré by sa nemohli považovať za potenciálne investície. Hodnota realít ako súčasť tvorby osobného majetku sa stáva stále viac oceňovanou a úloha nehnuteľností pri zveľaďovaní osobných aktív má veľký význam pre každého majiteľa.
Predaj bytov tvorí väčšinový podiel realitných obchodov
reakcie (0)
Väčšine slovenských realitných kancelárií sa v posledných rokoch na trhu darí dobre a ich úspech môžeme pripísať zvyšujúcemu sa podielu vybavených obchodov s bytmi. Tie sú stále najžiadanejším typom nehnuteľností a toto prvenstvo si v najbližšej dobe udržia naďalej.
Rýchle zdražovanie bytov v niektorých lokalitách prekvapuje
reakcie (0)
Zdá sa, že dlhodobejšia stagnácia nášho realitného trhu je za nami a čaká nás obdobie rastu. Prvé signály prišli už na prelome rokov, no aktuálne dochádza k zaujímavému vývoju najmä okolo bytov. V niektorých lokalitách začali stúpať ceny bytov rýchlejšie ako to predpokladali aj najväčší optimisti.
Zdaňovanie luxusných nehnuteľností ešte nedoriešili
reakcie (0)
Majitelia nehnuteľností, ktoré sa dajú zaradiť medzi luxusné reality, sa musia pripraviť na nové podmienky zdaňovania tohto majetku. Novinka v zdaňovaní rezidenčných realít prinesie viacero zmien, ktoré tiež ovplyvnia vývoj realitného trhu, no nad konkrétnym znením a termínom visí otáznik.
Na prvú administratívnu budovu roku 2015 v hlavnom meste stále čakáme
reakcie (0)
Kancelárske a obchodné priestory sú neodmysliteľnou súčasťou realitného trhu, aj keď tie slovenské ťahajú v posledných rokoch za kratší koniec. Priemerné ceny prenájmu klesli a dopyt po voľných objektoch sa pohybuje v dosť slabých číslach. Spôsobené to je viacerými faktormi, ktoré hýbu celým trhom, no najviac ovplyvňujú práve kancelársky.
Vo V4 len minimálny rast cien
reakcie (0)
Oživenie realitného trhu nemôže nastať bez výraznejšieho zvýšenia cien nehnuteľností. Vo viacerých európskych krajín sa v poslednom období nič také nekonalo a plusové čísla zaznamenali minimálne hodnoty. Krajiny V4 boli na tom podobne, no dôležité je, že za posledné mesiace prišiel aspoň nejaký rast.
Do vlastného sa sťahujeme medzi poslednými
reakcie (0)
Vysoký nepomer medzi slovenskými platmi a cenami tunajších nehnuteľností spôsobuje mladým ľuďom viacero prekážok. Tou najčastejšou je slabšie finančné zázemie a malá možnosť zaobstarať si vlastné bývanie v skoršom veku. Práve to nás radí ku krajinám, ktorých obyvateľstvo sa sťahuje do vlastného medzi poslednými.
Čo nás vedie ku kúpe bytu z papiera ?
reakcie (0)
Výber bytu je pre väčšinu ľudí jedným z najdôležitejších životných rozhodnutí. Od toho závisia ďalšie faktory spojené so spokojným bývaním, takže podceňovať tento krok nie je dobrým nápadom. Práve preto znie až paradoxne, že predaj bytov z papiera je čoraz viac na vzostupe a developeri predávajú svoje nehnuteľnosti skôr ako sa vôbec začne s ich realizáciou.
Najdrahšie kancelárie sveta sú takmer 8-krát drahšie ako v Bratislave
reakcie (0)
Ceny kancelárií po celom svete rastú úmerne s atraktivitou danej lokality, v ktorej sa nachádzajú. Čím viac sa rozvíja ekonomika krajiny a napreduje realitný trh, tým viac stúpa hodnota kancelárskych priestorov. Na základe toho je jasné, že naše bratislavské administratívne objekty budú v porovnaní s najsilnejšími trhmi sveta omnoho lacnejšie.
V Bratislave sa predáva približne za 1830€/m2
reakcie (0)
Najsilnejší, najpohyblivejší a najdrahší, taký je bratislavský trh s nehnuteľnosťami, ktorého vývoj pravidelne sledujú viacerí odborníci z realitnej oblasti. Vďaka ich práci sa k nám neustále dostávajú aj aktuálne informácie o cenách bytov v hlavnom meste a my sa na nich ideme pozrieť bližšie.
Kupujte za primeranú cenu
reakcie (0)
Prečo by ste mali pri kúpe preplácať a utrácať peniaze naviac za niečo, čo reálne ani nedostanete? Obzvlášť pri zaobstarávaní nehnuteľnosti, kde sa investície pohybujú v tisíckach eur a neprimerane vysoká cena Vás môže pripraviť o peniaze navyše, je vhodné využiť všetky dostupné spôsoby, vďaka ktorým budete platiť primeranú sumu.
V raste cien zaostávame za Európou
reakcie (0)
Slovensko je súčasťou Európy a náš trh s nehnuteľnosťami sa vníma ako rovnocenná súčasť celoeurópskeho realitného priestoru. Na základe toho sa vývoj nášho trhu samozrejme porovnáva s ostatnými regiónmi a vytvárajú sa mnohé číselné ukazovatele, vďaka ktorým sa môžeme dozvedieť mnoho podstatných informácií.
Úspešnosť predaja realít v číslach od NBS
reakcie (0)
V prvých dvoch mesiacoch roka už tradične na verejnosť prichádzajú rôzne štatistiky za posledný rok alebo aspoň posledný kvartál. Aktuálne údaje sa pravidelne hodnotia aj v oblasti realít a medzi inštitúciami skúmajúcimi nejakú oblasť nehnuteľností sa ocitla aj Národná banka Slovenska (NBS).
Súčasní záujemcovia o nehnuteľnosť menia správanie
reakcie (0)
Je prirodzené, že po istých časových obdobiach sa správanie zákazníkov razantne mení. Na základe rôznych spoločenských zmien a celkového ekonomického vývoja dochádza k premene myslenia ľudí a s tým samozrejme súvisia aj nové trendy na trhoch. Zmenám sa nevyhne ani oblasť realít, ktorá sa musí tiež prispôsobovať novým nárokom klientov.
Úspešnosť predaja realít v číslach od NBS
reakcie (0)
V prvých dvoch mesiacoch roka už tradične na verejnosť prichádzajú rôzne štatistiky za posledný rok alebo aspoň posledný kvartál. Aktuálne údaje sa pravidelne hodnotia aj v oblasti realít a medzi inštitúciami skúmajúcimi nejakú oblasť nehnuteľností sa ocitla aj Národná banka Slovenska (NBS).
Slovensko má tisícky voľných bytov
reakcie (0)
Dianie na realitnom trhu sa v posledných rokoch rozhýbalo, o čom svedčí aj aktuálny vývoj. Čísla predaných nehnuteľností sa pohybujú na celkom slušnej úrovni a takisto aj výstavba nových projektov prebieha dobrým tempom. Takýto scenár prináša aj jeden zaujímavý úkaz a tým je dosť veľké množstvo neobsadených bytov a v hojnom počte sa to týka aj novostavieb.
Zaostáva bratislavský kancelársky trh za strednou Európou ?
reakcie (0)
Kancelársky trh v Bratislave zaznamenal v poslednom období niekoľko zaujímavých čísel. V podstate všetky poukazovali na stagnujúci vývoj, čo je takisto odrazom, že kanceláriám v našom hlavnom meste sa nedarí až tak ako v iných stredoeurópskych centrách. Názory odborníkov aj nezainteresovaných sa v otázke vývoja bratislavského kancelárskeho trhu rozchádzajú.
Analýza trhu nehnuteľností v Bratislave - hlavné mesto zaznamenáva skvelé výsledky.
reakcie (0)
Dopyt po nehnuteľnostiach v našom hlavnom meste je stále vysoký a trh musí na tieto požiadavky pohotovo reagovať, aby uspokojil nároky záujemcov. Už dlhšie prichádzali z viacerých zdrojov nové informácie, že tzv. bytový boom spojený s kúpou novostavieb sa začal a najnovšie štatistiky túto teóriu len potvrdzujú.
Naplnia sa v novom roku predpoklady o dianí v realitách ?
reakcie (0)
S novým rokom prichádzajú rôzne predpovede, očakávania a analýzy, ktoré by nám mali aspoň trochu priblížiť dianie v najbližšej budúcnosti. Takéto predpovede sa týkajú aj samotného realitného sektora, ktorý je každoročne plný zaujímavých udalostí a nielen odborníci skúšajú čo najreálnejšie predpovedať to hlavné z vývoja v tomto roku.
Financovanie bývania môžete aj skombinovať
reakcie (0)
Ak sa pripravujete na kúpu akejkoľvek nehnuteľnosti, finančná otázka bude hrať hlavnú úlohu. Dvojnásobne to platí pri objektoch určených na bývanie, do ktorých treba nepochybne investovať toľko peňazí, koľko Vám dokáže zabezpečiť komfortné bývanie.
Bývanie v Bratislave : Do novostavby alebo staršieho bytu?
reakcie (0)
Bratislava je stálicou na vrchole záujmu o bývanie v slovenských mestách a tento trend sa v najbližších desaťročiach ani nezmení. Ponuka otvorenejších možností pre život ľudí z rôznych kútov Slovenska aj zahraničia je príťažlivá a dopyt po nehnuteľnostiach dosť vysoký. Mnohí záujemcovia však váhajú, či bývať v novostavbe alebo v staršom byte.
Kúpa nehnuteľnosti v cudzine
reakcie (0)
Sťahovanie Slovákov do zahraničia nie je ničím nezvyčajným a celkovo sa jedná až o niekoľko desiatok tisíc ľudí. Mnohí odchádzajú skúsiť šťastie za lepšími podmienkami a dosť je aj takých, ktorí sa rozhodnú v cudzine ostať natrvalo. V tom prípade ich čaká kúpa nehnuteľnosti, ktorá môže prebiehať podstatne inak ako je to zvykom u nás.
Spojte predaj a kúpu nehnuteľnosti čo najefektívnejšie.
reakcie (0)
Pri transakciách s nehnuteľnosťami nastane často situácia, pri ktorej sa predajca stáva rýchlo kupcom, teda po predaji nasleduje okamžitá kúpa nového objektu. S touto situáciou sa môžu spájať aj komplikácie spôsobené zlým finančným načasovaním, čo môže aktéra obchodu doviesť k rôznym nepríjemným prekážkam.
Pozor na skreslené ponuky nehnuteľností
reakcie (0)
Slovenský trh s realitami je vcelku presýtený a spomedzi všetkých tých ponúkaných nehnuteľností by sme našli mnoho ponúk, ktoré nevytvárajú pre záujemcov celkom pravdivý obraz o ich aktuálnom stave.
25 rokov vývoja slovenského trhu s bytmi
reakcie (0)
25. výročie od uplynutia nežnej revolúcie v Česko-slovensku sa netýka len politických a ekonomických pomerov, ale ovplyvňuje aj ďalšie oblasti. Jednou z nich je aj stavebníctvo, konkrétnejšie oblasť výstavby nových bytov, ktorá prešla za celý tento čas zaujímavým vývojom a priniesla rôzne zmeny vplývajúce aj na aktuálne dianie na trhu.
Rozdielne požiadavky spoločností pri výbere kancelárie
reakcie (0)
Najdôležitejším faktorom pri výbere tých správnych kancelárskych priestorov je predpoklad, že užívatelia daného priestoru sa budú pri svojej pracovnej činnosti cítiť dobre. Dosahovanie plnohodnotných pracovných výkonov sa dá podporiť práve prostredníctvom správne zariadených a dobre situovaných kancelárskych priestorov.
7 spôsobov ako zvýšiť cenu bytu
reakcie (0)
Aj keď sa trhová hodnota bytu pohybuje na istej cenovej hladine, neznamená to, že už nemôže byť vyššia. Samozrejme, že pribúdaním rokov sú nehnuteľnosti čoraz viac opotrebované a väčšinou aj poškodené, čím ich cena postupne klesá, no stále existujú nejaké spôsoby ako ju ešte o niečo dvihnúť, veď skúste posúdiť sami.
Vlastníctvo bytov po novom
reakcie (0)
Po jarnom schválení zákona o krátkodobom prenájme bytov pristúpili poslanci k ďalšej zmene týkajúcej sa bytovej otázky. Tentoraz sa jedná o aktuálnu novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá prináša rôzne úpravy starej verzie a snaží sa priniesť do tejto slabo fungujúcej problematiky niektoré z nových riešení.
Nové developerské projekty na východe Slovenska.
reakcie (0)
Migrácia obyvateľstva do najväčších slovenských miest za výrazne lepšími životnými podmienkami naďalej pokračuje vo veľkom. Tento trend nie je len otázkou hlavného mesta, pretože snaha o rozvoj a napredovanie miest sa úspešne darí aj na východnej strane našej republiky a počet obyvateľov v dvoch východných „metropolách“ narastá.
Záujem o veľkosť bytov sa mení
reakcie (0)
Zhruba 80% Slovákov považuje počet miestností a celkovú výmeru obytnej plochy za najdôležitejšie kritériá pre výber nového nájomného bytu. Doposiaľ boli stredobodom záujmu nájomníkov 2-izbové byty, ktoré spĺňali všetky predpoklady priemernej životnej úrovne. V poslednom období sa však požiadavky obyvateľov začali trochu meniť.
Aktuálne developerské projekty v Bratislave - II.časť
reakcie (0)
Za vidinou lepších pracovných možností a komfortnejšieho bývania prichádza do Bratislavy bývať stále viacej ľudí. V posledných rokoch je zaujímavým trendom práve príchod cudzincov z rôznych okolitých štátov, ktorí spoločne s narastajúcim počtom študentov vo zvýšenej miere obsadzujú voľné nájomné byty.
Aktuálne developerské projekty v Bratislave - I.časť
reakcie (0)
Vzhľadom na to, že Bratislava je našim hlavným mestom a združujú sa v nej všetky skupiny obyvateľstva, realitný trh žije zo všetkých slovenských lokalít najviac práve tu. Neustály dopyt po voľných bytoch v meste na Dunaji je trvalým javom, na čo sa snažia developeri čo najlepšie odpovedať výstavbou nových nehnuteľností.
Prečo využiť služby realitnej kancelárie?
reakcie (1)
Slovenský trh s realitami ponúka dostatok možností na bývanie, no nie vždy sa podarí nájsť tie správne priestory. Sťahovanie do nového je dôležitým životným rozhodnutím a žiada si aj nejaký čas na prípravu, obhliadku a pokojné zhodnotenie všetkých za a proti. S ušetrením takýchto povinností môže výrazne pomôcť aj kvalitná realitná kancelária.